kilka słów

O nas

fot. Obiektywnie Naturalnie

Zanurz się w zieleni. Odwiedź Brzoskwinia Ogród. 

Dla wielbicieli natury. Dla pasjonatów roślin.
Dla szukających odpoczynku na świeżym powietrzu.

Brzoskwinia Ogród to zlokalizowana ok. 15 km od Krakowa imponująca kolekcja roślin.

Ogród znajduje się we wsi Brzoskwinia, w obrębie jurajskiego Garbu Tenczyńskiego. Usadowiony został na dużej przestrzeni o ciekawej, zróżnicowanej rzeźbie terenu. Częściowo otoczony lasami, a od południa podkrakowską Doliną Brzoskwinki, oddalony od ruchliwych dróg i miejskiego hałasu, jest miejscem ze szczególną atmosferą. 

Ponad 25 lat temu właściciel ogrodu rozpoczął tworzenie pod Krakowem parku dendrologicznego, czyli bogatej, udokumentowanej kolekcji drzew i krzewów. Obecnie Brzoskwinia Ogród to miejsce, które stale ewoluuje i co roku staramy się wprowadzać nowe założenia, powstałe z inspiracji sztuką ogrodową.

W ogrodzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Pasjonaci docenią wartości poznawcze, dzięki różnorodności nasadzeń roślinnych o ciekawych formach i pokroju, a dzięki mnogości gatunków oraz zróżnicowaniu terenu miejsce spełnia także funkcję dydaktyczną. Ogród stanowi wymarzony cel wycieczki edukacyjnej dla zwiedzających w każdym wieku. 

Królestwo roślin to także przyjemność dla zmysłów wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Przebywanie wśród zieleni stanowi źródło kreatywności i inspiracji, uspokaja i pomaga zachować zdrowie.

Zapraszamy po dużą dawkę “witaminy N” jak Natura! 
Miejsce dla miłośników roślin ale i tych, którzy lubią odpoczywać na świeżym powietrzu.

Zanurz się w zieleni. Odwiedź Brzoskwinia Ogród.

 
 

fot. Elite Wedding

Mapa z Legendą

fot. Elite Wedding

Co znajdziesz w naszym ogrodzie?

Zwiedzanie możesz zacząć od… zgubienia się. Nasz labirynt grabowy wyrósł obecnie na wysokość ponad 1,8m. Nawet dorośli mogą poczuć w nim miły dreszczyk emocji.

Wchodząc w krąg lip, odetchnij głęboko i zrelaksuj się. Dawniej uznawano lipy za jedne ze świętych drzew i wierzono, że zapewniają dobre powietrze oraz spokojny sen. Możesz poczuć tu mistyczną energię pierwszych pogan.

Kolekcja drzew liściastych znajduje się na zachodnim krańcu ogrodu. To niezmiernie różnorodny pod kątem barw, pokroju i gatunków zbiór. Robi wrażenie od wiosny do jesieni.

Huśtawka pod platanem daje chwilę wytchnienia i odpoczynku. Jest też jedną z najbardziej fotogenicznych lokalizacji w naszym ogrodzie. Charakterystyczna kora platanów ma ciekawy odcień i strukturę.

kolekcji drzew iglastych znajdziesz różne, głównie zimozielone gatunki. W ogrodzie skalnym ich walory estetyczne podkreśla ciemny kamień: diabaz (doleryt), naturalnie występujący w okolicach Tenczynka. Znajdują się tam gatunki o bardzo oryginalnym pokroju.

Kamień węgielny został umieszczony przez twórcę ogrodu w dniu, kiedy ogród miał równo 20 lat. I jest pamiątką jego założenia.

Kolekcja klonów to liczne odmiany tych drzew, głównie pochodzące z Azji. Wyjątkowo pięknie wyglądają jesienią, kiedy liście wybarwiają się w przeróżnych odcieniach czerwieni i żółci.

Wąwóz różaneczników zachwyca szczególnie na przełomie maja i czerwca, kiedy krzewy azalii i rododendronów kwitną na różne kolory. Ten zniewalający widok przyciąga do ogrodu rokrocznie rzeszę zwiedzających. 

 

Nadejście wiosny co roku w kwietniu zwiastują obsypane kwiatami drzewa i krzewy magnolii oraz wiśni. W Japonii ten okres określa się mianem “hanami”. Chmury kwiatów oraz powoli opadające na ziemię pastelowe płatki tworzą atmosferę jak z sennego marzenia.

Odwiedzając ogród Jury (alpinarium), możecie podziwiać gatunki bliskie tym występującym naturalnie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Jeśli panuje upał, zwiedź ogród cienisty, w którym nawet w parne letnie dni, dzięki dużej liczbie nasadzeń, panuje przyjemny chłód.

W pobliżu znajduje się altana grabowa, Metalową konstrukcję pokrywa zielona ściana grabu która sięgająca na wysokość około 7 metrów. Wchodząc do środka, można podziwiać kopułę altany. Tuż obok znajdziesz kolekcję traw 
z wijącą się pomiędzy nimi ścieżką.

Spacer aleją metasekwoi może być podróżą w czasie. Wiemy, że ten gatunek rósł na Ziemi już w erze mezozoicznej, a więc przeszło 200 milionów lat temu. Jeszcze przed dinozaurami!

Ogród japoński z górującą nad nim bramą torii, pawilonem japońskim oraz stawem z kamiennym mostkiem warto odwiedzić bez względu na porę roku i pogodę. Starannie zaprojektowane otoczenie pozwala poczuć się przez moment jak w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Rabata bylinowa to aż 100 metrów z blisko 200 gatunkami bylin. Cieszy oko od połowy kwietnia aż do końca września. Jest także rajem dla owadów zapylaczy.

 

fot. Katarzyna Pracuch

fot. Monia Foto

Zwieńczeniem ogrodu skalnego jest staw z łódką 
oraz ogromny okaz Gunnery.

Warto też zajrzeć do ogrodu angielskiego za murem gdzie czeka na Was mała szklarnia, domek ogrodnika i niewielki zbiornik wodny z fontanną. 

W niedalekiej przyszłości planowana jest realizacja większego projektu, jakim jest muzeum ogrodnictwa.
Właściciel ogrodu chce stworzyć przestrzeń do prezentacji historii związanej z szeroko pojętą sztuką ogrodnictwa. Pomysłodawca wywodzi się z rodziny ogrodniczej i od lat zbiera przedmioty związane z tym tematem. Zależy mu na ukazaniu związków pomiędzy artystami a plonami pracy ogrodnika, która to często była dla nich inspiracją.

Ogród jest otwarty od czwartku do niedzieli 
od godziny 10.00 do 19.00.
W czasie kiedy w namiocie eventowym odbywają się przyjęcia połowa ogrodu jest wyłączona ze zwiedzania od godziny 13.00 i dostępna na wyłączność dla gości przyjęć.
W terminarzu można sprawdzić dni
kiedy odbywają się przyjęcia.
Sezon ślubny trwa od około 10 maja do 20 września.

Serdecznie zapraszamy na spacer!

CENNIK

Bilet wstępu do ogrodu 20 zł / osoba

dzieci do 2 lat wstęp bezpłatny

Bilet rodzinny 50 zł

Mieszkańcy Brzoskwini 50% rabatu

Bilet sezonowy 100 zł

Bilet grupowy (powyżej 10 osób) 15 zł / osoba